Jak na zdravý spánek? Známe 5 účinných tipů

Spánek je důležitou součástí lidského života. Kdybychom mu nevěnovali svou pozornost, poměrně záhy by se to odrazilo na naší schopnosti myslet, na našem psychickém rozpoložení a časem i na fyzickém zdraví. Víte, co vše vám může pomoci váš noční odpočinek zlepšit? Pokud ne, na vše podstatné se zaměříme níže.

Spánek potřebuje každý. Ne každý mu ale věnuje dostatek času. (Někteří lidé jsou dokonce hrdí na to, že spí jen 4 hodiny denně.) To je chyba, protože za ideální se považuje 7-9 hodin odpočinku za noc. S tím, že u dětí a seniorů může být toto číslo v některých případech i vyšší.

Někdy ale za nedostatkem spánku nestojí naše vědomé rozhodnutí, ale skutečnost, že z nějakého důvodu nemůžeme včas zabrat, nebo se v průběhu noci často budíme.

Existují tipy, jak svůj spánek zlepšit?

Co ovlivňuje kvalitu spánku?

Kvalitu spánku negativně ovlivňuje celá plejáda věcí, kterých se dopouští téměř každý z nás. Špatné usínání může způsobit příliš vysoká teplota v místnosti. (Pro představu, v ložnici by mělo být okolo 18 stupňů.) Také se ale na vás mohou negativně podepsat vaše každodenní starosti, které vám nedovolí usnout, alkohol, kofein, deprese, nedostatek pohybu v průběhu dne, úzkost, nevhodný jídelníček, modré světlo ve večerních hodinách, zapnutý telefon (takže vás mohou rušit například aktualizace a příchozí zprávy) nebo časté spaní přes den.

zdravý spánek

5 tipů pro zdravý spánek

Bylinky a doplňky stravy

Než budete usilovat o léky na spaní, které se vydávají pouze na předpis, a na kterých si může člověk lehko vypěstovat závislost, vyzkoušejte doplňky stravy na spánek, které obsahují vitamíny a bylinky. Tradičně se v nich setkáváme s kozlíkem lékařským, meduňkou, mučenkou, levandulí a dalšími bylinkami, mezi které patří například i ašvaganda. Obvykle se doporučuje tyto doplňky stravy užívat alespoň 30 minut před spaním.

Vystavení se světlu

Velký vliv na kvalitu vašeho spánku má i to, jestli se v průběhu dne vystavíte dennímu světlu. Díky tomu organismus lépe rozezná rozdíl mezi dnem a nocí, takže jakmile se setmí, automaticky vás začne připravovat na noční odpočinek.

Pokud to tedy alespoň trochu jde, pravidelně choďte ven, nebo alespoň na balkon. (Platí pro lidi, kteří se nemohou z nějakého důvodu vzdálit ze svého domova.) Případně si alespoň otevřete okno a na chvíli se k němu postavte.

Omezte kofein

Kofein je stimulant, který nás dovede udržet na nohou. Není tedy úplně žádoucí, abychom si ho dopřávali v pozdějších denních a večerních hodinách, protože tělo nebude připravené na to, že se má zklidnit. Pokud tedy každý den zaznamenáváte potíže se spánkem a patříte mezi milovníky kávy, zkuste zhodnotit, jestli kávy nepijete přes den příliš mnoho, nebo zda alespoň neposunete pití odpolední kávy na trochu dřívější hodinu.

jak na zdravý spánek

Relaxujte

Ve večerních hodinách už byste neměli řešit žádné důležité, nebo stresující záležitosti. Jinak hrozí, že váš mozek nedokáže vypnout a bude vás trápit svými úvahami a přetížením i v průběhu noci.

Pokud chcete, můžete si udělat pár večerních rituálů, které vám pomohou podpořit klidný noční spánek. Patří mezi ně například sprcha, nebo koupel, pití čaje, čtení knihy, meditace, poslouchání hudby, jóga nebo psaní deníku. Jednoduše dělejte to, co vás uvolní a uklidní.

Změňte prostředí v ložnici

Ke spánku potřebujete mít vhodné podmínky. Prvenství drží absolutní tma. Pokud žijete ve městě, nebo máte před oknem pouliční osvětlení, investujte do dobrých žaluzií a závěsů. Pokud si nic takového nemůžete dovolit, spací maska na oči stojí v řádu několika desítek korun. (Takže si ji mohou dovolit koupit i studenti.) Dále je důležité, abyste spali na dobré matraci a abyste měli pod hlavou kvalitní polštář. V neposlední řadě zvažte nákup nového povlečení (které budete pravidelně prát) a vonného difuzéru.

Co z toho plyne? Že se hodí vyzkoušet bylinky na spánek ve formě doplňků stravy. Nejlépe si v tomto ohledu vede výše zmíněná ašvaganda, která kromě podpory spánku také redukuje stres a úzkosti. Nejlépe uděláte, když její užívání doplníte dalšími zmíněnými tipy z článku.