Co je to hluboký spánek a jak ho navodit?

Hluboký spánek tělo potřebuje k odpočinku a regeneraci. Ne každý ho má ale tolik, kolik by ho správně potřeboval. Dá se hluboký spánek nějak navodit? A existuje nějaký tip, jak se měří?

Obecně se říká, že člověk by měl spát každou noc alespoň 7-9 hodin. Délka ale není to jediné, co byste měli sledovat. Stejně důležitá je totiž i kvalita spánku. V jeho průběhu dochází k několika cyklům, které se obvykle opakují. Jedním z nich je hluboký spánek, v jehož průběhu dochází k mnoha důležitým procesům.

Jelikož v dnešní době spí hodně lidí špatně, kvalita a délka hlubokého spánku nemusí být zrovna dvakrát valná.

Co s tím?

Co je to hluboký spánek?

Hluboký spánek je fáze spánku, v jejímž průběhu tělo odpočívá. V této chvíli mozek pracuje s informacemi a jejich ukládáním. Dále je tato fáze důležitá i pro normální funkci hormonů.

Při hlubokém spánku dále dochází k:

 • Doplnění energie
 • Regeneraci buněk
 • Zvýšení prokrvení svalů
 • Opravě tkání
 • Posílení imunitního systému

Z toho celkem jasně plyne, že pokud nemáte hlubokého spánku dostatek, může se to v dlouhodobém horizontu negativně projevit na vašem celkovém zdraví.

jak navodit hluboký spánek

Jak dlouho má trvat?

Zdravý člověk by měl v hlubokém spánku setrvat cca 13-23 % z celkové doby spánku. To znamená, že v hlubokém spánku byste měli být 62-110 minut z celé noci.

Co se týče měření, ne každý zamíří do spánkové laboratoře. Na druhou stranu, kvalitu spánku můžete pohodlně sledovat i doma. Stačí mít na ruce dobré sportovní hodinky, které zaznamenávají délku spánku, jeho kvalitu a další údaje, ze kterých můžete v průběhu dne vycházet.

Jak podpořit a navodit hluboký spánek?

Ke zdravému spánku přispívá široké spektrum tipů a triků, které vám mohou pomoci i s usínáním. Stačí si tedy obvykle vybrat takový, který je vám nejvíc sympatický, a večer ho vyzkoušet. V některých případech to zabere hned, jindy je budete muset zkoušet delší dobu. V neposlední řadě můžete zjistit, že nejlépe vám funguje nějaká jejich kombinace.

Obecně pomáhá, když:

 • Si nastavíte pravidelný spánkový režim, který bude zahrnovat stejnou dobu ukládání do postele a vstávání
 • Se budete v průběhu dne věnovat nějaké pohybové aktivitě, v ideálním případě by měla trvat alespoň 20-30 minut
 • Večer nebudete pít kávu, ani alkohol, nepomáhá ale ani pití většího množství tekutin před spaním, protože se vám bude chtít na záchod
 • Omezení modrého světla před spaním (doporučuje se alespoň 2 hodiny před usnutím)
 • Si dáte teplou vanu nebo koupel
 • Si dáte k posteli knihu, do které se před spaním trochu začtete

Vyzkoušet také můžete i úpravu prostředí v ložnici, protože i to má na kvalitu spánku a jeho délku nemalý vliv.

Doporučuje se, aby v ložnici byla o něco nižší teplota. Pokud nevíte, jak toho dosáhnout, zkuste chvíli před spaním vyvětrat. Dále byste měli mít pohodlnou matraci a polštář, protože jinak se můžete podstatnou část noci převalovat ze strany na stranu.

Pomoci mohou i kvalitní žaluzie a závěsy, které přispívají ke kvalitnímu zatemnění. Pokud na ně nemáte peníze, kupte si alespoň masku na spaní. Dobrým řešením bude i ztlumení notifikací na telefonu a nošení špuntů do uší.

jak dlouho má trvat hluboký spánek

Co dalšího pomůže?

V neposlední řadě vyzkoušejte přírodní doplňky stravy na podporu spánku, které jsou vhodné i pro dlouhodobé užívání. V jejich složení tradičně najdete bylinky, které podporují relaxaci a klidný noční odpočinek.

Mezi ty úplně nejoblíbenější patří doplňky stravy s ašvagandou, která se hojně používá v indické ajurvédě. Kromě toho, že byste měli lépe spát, může vám nabídnout i další benefity, mezi které patří redukce stresu a úzkosti. Vzhledem k tomu, že tyto dva faktory bývají častým spoučtěčem problémů se spánkem, vyplatí se tuto možnost vyzkoušet.