Ašvaganda: Bylinka pro klidný a zdravý spánek

Ašvaganda je exotická rostlina, kterou v lidové medicíně používali už Indové. Nejčastěji se doporučovala na psychické potíže, také ale měla člověku dodat větší množství energie. Z toho důvodu se jí někdy říká indický ženšen. Víte, co vše vám může nabídnout?

Bylinkářství rozhodně není doménou českých babek kořenářek, které známe z vyprávění a pohádek. Bylo populární v různých érách ve všech světových končinách. S postupujícími znalostmi například víme, že bylinky ovládali lidé v Číně, Indii a ve Střední Americe. Z jejich znalostí dokonce někdy čerpáme i dnes.

Jednou z rostlin, která se v poslední době těší velké popularitě, je ašvaganda, která se používá do širokého spektra doplňků stravy.

Co byste o ní měli všechno vědět?

Co je to ašvaganda? (vitánie snodárná)

Ašvaganda má mnoho jmen. Originální název této rostliny je withanie snodárná. Také se jí ale může říkat i vitánie snodárná. Jelikož jde o tropickou až subtropickou rostlinu, vyhovují jí tropické oblasti Evropy, Asie a Afriky. Zajímavostí je, že se neví, ve které oblasti je původní, v podstatě to ale není až tak zásadní. Kdybyste ašvagandu viděli ve volné přírodě, okamžitě byste si jí všimli, protože může vyrůst až do výšky 200 cm. (Čímž dalece převyšuje výšku průměrného člověka.)

ašvaganda vitánie snodárná

Nejlepší účinky ašvagandy

Jelikož vědci rádi zkoumají, jestli na babských radách a alternativních postupech nemůže být náhodou nějaké zrnko pravdy, studia se dočkala i ašvaganda. A výsledky vás možná pozitivně překvapí.

Mezi její největší potenciální benefity patří:

 • Redukce stresu a úzkosti
 • Podpora atletického výkonu
 • Podpora duševního zdraví
 • Podpora sexuality u mužů
 • Podpora normální hladiny krevního cukru
 • Redukce zánětů
 • Podpora paměti a kognitivních funkcí

Z výše uvedeného seznamu celkem dobře vyplývá, že po ní mohou sáhnout například duševně pracující lidé a studenti, kteří potřebují zlepšit svůj výkon ve zkouškovém období.

Jak působí na spánek?

Všichni víme, že když trpíme úzkostmi a jsme ve stresu, má to negativní dopad na kvalitu spánku. To je tedy první věc, se kterou by vám mohla ašvaganda pomoci. Pokud dojde ke zklidnění mysli, dá se očekávat, že se vám bude snáze usínat a mnohem lépe spát.

Ovšem, užívání ašvagandy může podpořit normální kvalitu spánku i u lidí, kteří trpí nespavostí. Měli byste být tedy podstatně klidnější a odpočatější.

ašvaganda spánek užívání

Správné užívání

Pravděpodobně nehrozí, že byste naskočili do letadla a jeli si pro ašvagandu do Indie. Kde ji ale sehnat a jak ji správně užívat?

Nejjednodušší pro vás bude, když se rozhodnete sáhnout po kvalitním doplňku stravy s ašvagandou, který je možné užívat i dlouhodobě. Pravděpodobně si nevšimnete rozdílu hned první noc, postupně by pro vás ale mělo být usínání podstatně jednodušší. Také nezapomínejte na to, že nemá smysl kupovat nejlevnější přípravky na trhu, místo toho se orientujte podle množství withanolidů.

Užívání doplňku stravy s ašvagandou můžete také podpořit tím, že:

 • Si pořídíte nový ergonomický polštář a matraci
 • Snížíte teplotu v ložnici
 • Si koupíte lepší zatemňující závěsy/žaluzie
 • Vypnete před spaním telefon
 • Minimálně 2 hodiny před spaním nebudete koukat do obrazovky
 • Si dáte uklidňující koupel
 • Si v případě nutnosti seženete špunty do uší
 • Vyzkoušíte aromaterapii (na spaní je skvělá třeba levandule)

Nezapomínejte na to, že i když vám může ašvaganda při podpoře spánku pomoci, někdy nás z něj mohou vyrušovat například příchozí zprávy na telefonu, světlo z ulice, chrápání protějšku nebo špatná postel. Byla by tedy škoda, abyste své úsilí o kvalitnější spánek sabotovali některým z výše uvedených problémů, kvůli kterým můžete zůstávat vzhůru i nadále.

Proto, když už se do toho pustíte, dělejte to opravdu zodpovědně a nenechte nic náhodě.