Co dělat když nemůžu spát? 7 tipů, které pomohou

Když ležíte v posteli a koukáte se do stropu, mohou vás napadat nejrůznější myšlenky. Bohužel pro nás, málokdy bývají výhradně pozitivní. Vzhledem k tomu, že takové momenty mohou mít negativní vliv na vaši náladu, zdraví a výkonnost, mrkneme se na pár tipů, které by vám měly pomoci konečně zabrat.

Že občas nemůžete spát, nebo že se probudíte v brzkých ranních hodinách a už nemůžete zabrat, to je celkem normální a čas od času se to stane každému z nás. Co když se ale s takovým problémem potýkáte noc co noc? Nebo co když klidný, dlouhý a nepřerušovaný spánek skoro neznáte? V tom případě potřebujete účinnou pomoc, protože spánková deprivace může postupně nahlodat vaši psychiku i zdraví.

Možná už jste zkoušeli pár rad z internetu, kdy vám někdo doporučuje počítání oveček. Co když to na vás ale nefunguje? A co když vám urputná snaha usnout spánek spíše znemožňuje?

Proč nemůžu spát? – nejčastější příčiny

Na nespavost má vliv mnoho faktorů, takže je nutné tuto problematiku posuzovat individuálně. Na vině může být něco tak triviálního, jako že jste si dali večer kávu. Také ale můžete být ve stresu z rozvodu, z finanční tísně, z traumatického zážitku, kvůli bolesti a podobně.

Zcela vyloučit nelze ani nedostatečnou pohybovou aktivitu během dne, cizí prostředí, ve kterém se vám špatně usíná (hotel, dům rodinného příslušníka, u kterého přespáváte…), chrápání protějšku, nevhodné prostředí ve vaší ložnici, působení modrého světla před spaním a mnoho dalších. Jak tedy vidíte, chce to důkladně projít každý bod a zamyslet se nad tím, co přesně vám brání v tom, abyste mohli spát normálně.

7 tipů, jak rychle usnout

proč nemůžu spát příčiny

Nižší teplota v ložnici

Jedním z tipů, který můžete v případě potíží vyzkoušet, je snížení teploty v ložnici. V zimě to může znamenat, že ji nebudete vytápět tak moc, jako jiné pokoje. Také ale můžete mít před spaním otevřené okno, které ložnici trochu vyvětrá.

Návaly horka u menopauzálních žen zase může zažehnat tenčí a méně teplá deka a gelová vložka do polštáře, kterou můžete před spaním vložit do ledničky.

Pravidelný režim

Pokud chodíte spát a vstáváte v naprosto odlišné časy, nemůžete se divit, že v tom má váš organismus zmatek. Z toho důvodu vyzkoušejte pravidelnější režim, který si nastavíte tak, jak je to pro vás nejlepší. (Což může být třeba ukládání se ke spánku ve 22:30 a vstávání v 6:30.) Tento režim by se neměl porušovat ani o víkendech a prázdninách.

Střídání světla a tmy

Na vaši schopnost usnout má velký vliv i to, aby organismus dokázal jasně odlišit, kdy je den a kdy je noc. Z toho důvodu se snažte trávit co nejvíc času na denním světle. Večer se pak snažte omezit svícení silným světlem, místo toho preferujte tlumený svit lampy a svíček. Také se později snažte omezit vystavení se modrému světlu obrazovek.

Nesledujte hodiny

Nejhorším způsobem, jak můžete sami sebe opravdu vystresovat, je pravidelné sledování času. Pokud tedy nemůžete spát, nekontrolujte hodiny, a to ani na telefonu. (Který na vás bude zbytečně svítit.) Pokud vás ruší tikání hodin, vyjměte z nich baterii a pořiďte si takové, které nejsou tak hlučné.

Nedávejte si šlofíka

V průběhu dne byste si neměli dávat ani krátkého šlofíka, protože se tím zvyšuje riziko, že večer před spaním nebudete dostatečně unavení.

nemůžu v noci spát bylinky

Relaxační hudba

Některým lidem pomáhá, když si před spaním pustí relaxační hudbu nebo zvuky přírody. Skvělý je zpěv ptáků, déšť, praskání ohně, zvuk velryb a podobně.

Ašvaganda

V neposlední řadě také vyzkoušejte dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy na podporu spánku, které obsahují ašvagandu. Jde o bylinku, která se používá na redukci stresu a úzkostí, kvůli kterým můžete zůstávat přes noc vzhůru. Také podporuje normální kvalitu spánku, takže může být důležitým pomocníkem při zvládání vašeho nepříjemného problému.