Nemůžete usnout? Tipy a triky jak zabrat

Spánek je základní lidská potřeba. Pokud ho nemáme každou noc dostatečné množství, odrazí se to nejen na horší pozornosti následující den, ale také na naší produktivitě, psychické pohodě a tělesném zdraví. Co ale dělat, když nemůžu usnout? Na pár účinných tipů se podíváme níže.

Bez spánku bychom byli chodící trosky, které by na každých několika metrech buď usínaly ve stoje, nebo se jim stala vinou nepozornosti nějaká nepříjemná nehoda. (Asi nemusíme zdůrazňovat, jak velkým strašákem je mikrospánek při řízení auta, nebo nepozornost při hlídání malých dětí.)

Tělo dokáže nedostatek spánku překonat, například tak, že člověka nutí jíst kaloricky bohatá jídla, která mají doplnit chybějící energii. Z dlouhodobého hlediska se ale nejedná o efektivní a ani zdravou metodu.

Co když ale každý večer ležíte v posteli, koukáte do stropu a máte obavu, že vás čeká další bezesná noc? Nebo co když se v průběhu noci probudíte, ale už nedokážete znovu usnout a zůstanete bdělí až do rána, kdy musíte odejít do práce?

Pokud jste připraveni se svou situací něco aktivně podniknout, můžete vyzkoušet některý z osvědčených tipů, které vám představíme níže.

Proč nemůžu usnout?

V první řadě je důležité pochopit, co přesně vám činí při usínání problémy. Teprve pak se můžete na danou věc zaměřit a zapracovat na její eliminaci.

proč nemůžu usnout

Na vině může být:

  • Stres a úzkost
  • Změna prostředí nebo životního rytmu (spaní v hotelu, začátek školního roku…)
  • Špatné spací návyky (například chodíte spát pokaždé v jinou hodinu a pokaždé i jinak vstáváte)
  • Konzumace větší porce jídla v pozdních večerních hodinách
  • Pití alkoholu a kávy
  • Kouření
  • Psychická porucha (například posttraumatická stresová porucha a podobně)
  • Užívání některých léků (některá antidepresiva, léky na astma, léky na krevní tlak…)

A podobně. Na vině mohou být i hormony a vyšší věk.

4 tipy, jak rychle usnout

Řekněte si, že musíte zůstat vzhůru

Možná vám to přijde poněkud bláznivé, ale některým lidem s usínáním pomáhá, když se snaží sami sebe přesvědčit, že musí zůstat vzhůru. Pokud trpíte nespavostí a snažíte se sami sebe přesvědčit, že musíte spát, může to ve vás vyvolat stres a úzkost, protože se nic neděje. Pokud ale zvolíte opačnou taktiku, mohlo by to vyústit v to, že se uklidníte a usnete o poznání rychleji.

Vizualizace

Dalším (i námi ověřeným) tipem je vizualizace nějakého příjemného místa. Nemusí jít o místo, které jste navštívili osobně, důležité je, aby vám tam bylo dobře. Může jít třeba o vizualizaci procházky po mořském pobřeží, o vizualizaci procházky po lese, ale i o vizualizaci čehokoliv jiného, co vnímáte jako uklidňující a příjemné. Někomu také pomáhá, když si představuje scházení po schodech dolů.

jak rychle usnout ašvaganda

Změna prostředí v ložnici

Možná je vaším největším rušivým elementem nevhodné prostředí v ložnici, které vám znemožňuje vypnout. To je problém třeba u lidí, kteří bydlí ve městě, nebo blízko železniční trati.

Prostředí v ložnici můžete upravit tak, že investujete do kvalitních žaluzií a závěsů, které vám zajistí dokonalou tmu. Pokud si je nemůžete dovolit, v řádu několika desítek až stovek korun seženete i spací masku na oči. Od hluku zase pomohou špunty do uší. Naprostou samozřejmostí je i dobrá matrace s polštářem a vypnutí telefonu, který vás může rušit světlem a vibracemi. (Ze zpráv, automaticky odesílaných e-mailů, aktualizací…)

Ašvaganda

Posledním tipem, který vám pomůže se uklidnit a usnout, je bylinka zvaná ašvaganda (vitánie snodárná). Tato bylinka redukuje úzkosti a stres, podporuje uvolnění a i klidný noční spánek. Když navíc doplňky stravy s jejím obsahem doplníte o výše uvedené rady, domníváme se, že bezesné noci by pro vás měly být v dohledné době minulostí.