Jak potraviny ovlivňují spánek? A co jíst před spaním?

Spánek je pro lidské tělo velice důležitý. V jeho průběhu tělo odpočívá a regeneruje se po náročném dni. Problém je v tom, že některým lidem se spí špatně. Ne kvůli tomu, že by trpěli insomnií, ale kvůli nevhodně zvolené večeři. Co se s tím dá dělat?

O spánku a jeho důležitosti toho bylo řečeno už mnoho. Kromě toho, že nám dodává energii pro další den, se během něj zpracovávají informace v mozku.

Nedostatek spánku vede nejen k dlouhodobé únavě, která zvyšuje náchylnost k různě vážným nehodám, ale také k horší náladě, k přibírání na váze a k dlouhodobému stresu, ze kterého mohou pramenit i nějaké ty zdravotní problémy.

Někdy ale nejsou za horším spánkem starosti, nebo narušené biologické rytmy. Překvapivý vliv na něj může mít i vaše večeře.

Chcete vědět, co před spaním jíst a čemu se raději vyhnout? Pokud ano, tak určitě pokračujte ve čtení.

Jak potraviny ovlivňují kvalitu spánku?

Tělo potřebuje energii v průběhu celého dne. Tím spíš, když přes noc dlouho hladoví. Neměli byste ale spadnout do spirály večerního přejídání. Zvlášť, pokud máte tendence sahat po objemných a hodně tučných, nebo pálivých potravinách.

jídlo před spaním

Ani odborníci se v této věci úplně neshodnou. Někteří říkají, že jíst před spaním by se nemělo, protože to podpoří přírůstek na váze. Další odborníci říkají, že jíst po večeři je naprosto v pořádku a může to přispět ke ztrátě hmotnosti. Když se ale oprostíme od přibírání a hubnutí, jíst po večeři před spaním může významně přispět ke vzniku nezdravých návyků, takže po posledním jídle bychom už po ničem dalším nesahali, není-li to bezpodmínečně nutné.

Nevhodně zvolené jídlo na večer může navíc způsobit:

  • Pocit těžkého žaludku
  • Pálení žáhy
  • Zvracení

Co jíst před spaním

Jablko před spaním vám pravděpodobně nijak neublíží, ale jeho nakyslá chuť může u některých lidí způsobovat podráždění žaludku. Z toho důvodu je potřeba vysledovat, jestli do této skupiny lidí nepatříte náhodou i vy. (Jakmile si totiž lehnete, žaludek na to může reagovat pálením žáhy.)

Vhodnou volbou je i protein před spaním. Zvlášť ten, který si rozhodnete rozmíchat ve vodě, nebo v mléce. Jelikož se dělá i takový, který chutná jako kakao, můžete jím nahradit tento oblíbený nápoj a zároveň tělu dodat extra porci výživy.

Dále můžete sáhnout po menší hrsti mandlí, libovém krůtím mase, mořských rybách, banánech a bílé rýži.

co nejíst před spaním

Co nejíst před spaním

Před spaním určitě nejezte brambůrky a jiné nezdravé snacky, polotovary, těžká jídla, která obsahují hodně tuku, soli a koření, krémové omáčky a další potraviny, které jsou velké a jakkoliv výrazné.

Rozhodně vám nedoporučujeme jíst ani neobvyklé kombinace jídel, které mohou v průběhu noci vyvolat zvracení.

Jak jinak zlepšit spánek?

Pokud se vám dlouhodobě nedaří zabrat, jen banán před spaním na to asi stačit nebude.

Proto vyzkoušejte:

  • Před spaním omezit působení modrého světla
  • Nepít před spaním kávu
  • Nechodit odpoledne spát
  • Pravidelné ukládání do postele a pravidelné vstávání (ve stejný čas)
  • Nepít před spaním alkohol
  • Snížit teplotu v ložnici
  • Relaxační koupel

Pokud budete mít potřebu zkusit ještě něco dalšího, vyzkoušejte dlouhodobé užívání doplňků stravy s bylinkami na podporu spánku.