Matcha Tea – zelený čaj, který dodá tělu energii

Hodně lidí si pravidelně dopřává několik šálků kávy. Případně energetické nápoje, které je mají nakopnout k lepší soustředěnosti a výkonům. Ovšem, známe ale i další stimulanty, které tyto látky mnohdy předčí. Dobrým příkladem tohoto tvrzení je zelený čaj matcha.

Abychom byli zdraví a čilí, měli bychom dbát na optimální pitný režim, který nám dodá několik litrů tekutin. Zatímco ale teorii ovládají všichni, praxe značně pokulhává. Nejlepším prostředkem pro osvěžení je obyčejná voda, kterou lze čas od času proložit džusem, nápojem z aloe vera nebo třeba minerální vodou. (U minerálek ale pozor. Jejich nadměrné pití může vést k větší náchylnosti k tvorbě močových kamenů.) 

Většinou ale spíše popíjíme sladké limonády a kávu. A čaj? No, tak ten nám často nepřijde ani na vteřinu na mysl. Leda ve spojení s anglickou smetánkou, která si ho dává vždycky o páté. 

To je ale škoda, protože čaje, a zvlášť matcha, která je oblíbená v Asii, nám může dodat více energie než jeden velký šálek kávy.

Co je to Matcha Tea

Matcha (nebo také česky Mačča), je mletý čaj, který je původem z Japonska. Už na první pohled ho nelze s ničím zaměnit, protože má jasně zelenkavou (skoro hráškovou) barvu, která je typická i pro nápoj. 

Možná vás bude zajímat, že i když je dnes velmi populární, nejde o produkt současné doby. V Japonsku se používá k rituálním čajovým obřadům, z nichž některé mají tradici, která atakuje 800 let existence. Pokud tedy chcete, můžete z popíjení Matcha Tea udělat svůj každodenní rituál.

co je to matcha účinky

Účinky Matchy

Jak všichni dobře víme, všude se mluví o zdravotní prospěšnosti zeleného čaje. Pijí ho třeba studenti, kteří chtějí zlepšit koncentraci, lidé, kteří chtějí zrychlit metabolismus nebo ti, kteří touží po dlouhověkosti. Jak je to ale s pozitivními účinky Matchy?

Pokud si ji budete pravidelně dopřávat, může zaznamenat:

  • Zvýšení příjmu antioxidantů
  • Normální funkci jater
  • Lepší mentální schopnosti
  • Normální funkci srdce
  • Snížení váhy

Některé studie dokonce naznačují, že Matcha Tea může mít vliv na prevenci některých druhů rakoviny. Šlo ale o pokusy na zvířatech. Takže z nich zatím nemůžeme vyvozovat žádné finální závěry.

Na co je dobrý?

Matcha prášek se obvykle používá na přípravu tradičního čaje. V poslední době se s ním ale setkáváme i v dalších (a obvykle masově produkovaných) výrobcích. Například v cukrovinkách. Speciálně v těch, které jsou určené pro asijský trh a které se u nás dají koupit jen ve specializovaných obchodech. Fantazii se meze nekladou, takže na matchu narazíte i u některých výrobců zmrzliny, kteří se chtějí odlišit od svých konkurentů. Vyzkoušet můžete i čokoládu s příchutí matcha.

jak připravit matcha tea

Jak připravit Matcha Tea

Pokud byste chtěli připravovat tento druh čaje tak, jako to dělají v Japonsku (tedy, se vší obřadností), budete muset investovat do speciálního čajového náčiní. To zahrnuje například bambusovou lžičku na nabírání čaje, které se říká čašaku, bambusovou metličku na šlehání časen nebo bambusovou naběračku na vodu hišaku. 

Také se ale můžete rozhodnout, že budete Matcha Tea připravovat jen s tím, co máte doma. Sice to nebude mít takový punc exkluzivity, ale na chuti čaje by se to nemělo nijak odrazit.

Postupuje se tak, že dvě až tři lžičky čajového prášku se promíchají s horkou vodou, jejíž teplota by měla činit 75 °C. A to do doby, dokud se v čaji nezačne dělat jasně viditelná pěna. Čaj posléze trochu zhoustne a je připravený k pití.

Když k pravidelnému popíjení čaje matcha přidáte ještě dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy s minerály, vitamíny a bylinkami, budete mít energie na rozdávání.