Ženšen pravý – povzbuzovač, který pomůže proti únavě

Prospali jste celou noc, ale ráno se stejně cítíte nevalně? Pokud ano, můžete to vyřešit buď hektolitry kávy, která vás povzbudí jen na chvíli, nebo přírodním prostředkem na podporu vitality, kterým je ženšen pravý. Víte, kvůli čemu dalšímu byste mu měli dát přednost?

Dříve, když ještě neexistoval chemický a farmaceutický průmysl, se lidé spoléhali na bylinky a látky, které jim dala k dispozici příroda. Ne vždy to dopadlo dobře. Zvlášť, když někdo neznal správné dávkování, nebo udělal nějakou zásadní chybu. I přesto šlo o jediný způsob, jak si bylo možné pomoci. 

Díky tomu dnes máme poměrně dobrou představu o prospěšných účincích léčivek, kůry, květů a listů některých stromů, či kořenů. Nemluvíme jenom o zázvoru, ze kterého si děláte čaj, nebo o kurkumě, která se přidává do kari. Ale také o ženšenu pravém, který se stal jedničkou mezi asijskými lidovými přípravky. 

Jelikož ne každý se o působivé účinky rostlin zajímá, dnes vám objasníme, z jakých důvodů se hodí ženšen zkusit.

Účinky ženšenu

Ženšen získal prominentní místo v asijském lidovém léčitelství. A rozhodně to nebylo jen kvůli tomu, že by se někomu vizuálně líbil. Ze studií, které v rámci zkoumání jeho účinků proběhly, se zjistilo, že může mít pozitivní vliv na fungování centrálního nervového systému. Také má účinek na lidský oběhový systém, na žlázy s vnitřní sekrecí (těmi jsou šišinka, podvěsek mozkový, vaječníky, varlata…) a na stav imunitního systému.

povzbuzovač ženšen účinky energie

Pomocník proti únavě a vyčerpání

Hodně lidí si oblíbilo ženšen kvůli tomu, že po jeho užití pociťují mnohem více energie. Kterou pak mohou využít ve svém volném čase (když se třeba chystají někam na výlet), v práci nebo při studiu. 

Někteří lidé po něm také zaznamenali zlepšení paměti a soustředěnosti. Což je jednoznačné plus v případě, že se zabýváte nějakou duševní činností, nebo se učíte na zkoušky. 

Jak užívat ženšen

Ženšen lze sehnat v mnoha různých podobách. Buď jako celý kořen, který se musí dále zpracovat, nebo ve formě prášku. Pro začátečníky je ale jednoznačně lepší, když sáhnou po volně prodejných doplňcích stravy, z nichž některé mohou nabízet komplex několika vitamínů, stopových prvků a bylin. Vzhledem k uvedení dávkování výrobcem nehrozí předávkování.

Pokud se ženšen bere v rozumném množství, je lidmi obvykle velmi dobře snášen. To potvrzuje jen velmi výjimečné pozorování vedlejších účinků. Ovšem, není vyloučeno, že pokud jste citlivější, nebo to s ním přeženete, přechodně se u vás objeví vyšší krevní tlak, nervozita a nespavost.