4 nejúčinnější vitamíny a minerály proti únavě

Nedostatek spánku vede k permanentnímu vyčerpání a únavě. Což rozhodně nevěstí nic dobrého. Jsme více podráždění a agresivní, méně pozorní a můžeme mít potíže se soustředěností a s dokončováním úkolů. Aby pro vás život nebyl oživlá noční můra, poradíme vám, jaké nejúčinnější vitamíny, minerály a bylinky lze na únavu vyzkoušet.

Častá únava je hotovou společenskou pandemií. A nikdo s ní nic nedělá. Stále chodíme do práce na několik směn, pečujeme o děti a do noci řešíme pracovní e-maily a úkoly. Není tedy v našich silách vždy odpovídajícím způsobem vypnout a nechat se ukolébat k nerušenému spánku. 

Jak už jsme si ale řekli v jednom z dříve zveřejněných článků, nevyspalost má negativní vliv na naši psychiku, zdraví i výkony. Únava způsobuje nepozornost, pomalejší reakce či větší chybovost u procesů, které jinak známe skoro nazpaměť. Co když je ale únava způsobená nedostatkem vitamínů a minerálů, či volbou špatných stimulantů?

Pokud vás toto téma zajímá, povíme vám víc.

Trápí vás častá únava?

Jedním z hlavních viníků vaší vyčerpanosti je stres a nespavost. (Či jiná porucha spánku, jako je třeba parasomnie, nebo syndrom neklidných nohou.) Není ale vyloučeno, že jde o následek nějakého vážnějšího zdravotního stavu, který je nutné řešit za asistence lékaře. V takovém případě se můžete začít léčit s onemocněním ledvin, jater, štítné žlázy nebo srdce. Horší spánek mnohdy sužuje i lidi s anémii, nebo s CHOPN.

vitamíny na únavu

Často si ale děláme zle my sami. Nechodíme spát v pravidelnou dobu, spíme pod 7 hodin za noc, vystavujeme se nadměrnému množství modrého záření nebo nezvládáme základy kvalitní psychohygieny, která nám pomůže vyčistit hlavu před spaním. Případně pijeme příliš mnoho kávy, místo toho, abychom zkusili bylinky proti únavě.

TOP 4 vitamíny a minerály na únavu

Vitamíny skupiny B

Mezi vitamíny, které mají na lidské tělo velký vliv, jednoznačně patří vitamíny skupiny B. Těch existuje 8 (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 a B12). I když každý z nich umí něco trochu jiného, obecně se jim připisuje schopnost dodávat tělu energii k běžným denním procesům, k obnově a ke zdravému růstu nových buněk. Proto se jejich nedostatek může odrazit na tom, že se cítíte ospale a malátně.

To, že máte vitamínů skupiny B nedostatek zjistíte podle toho, že se vám dělají vyrážky, máte popraskané koutky úst, máte oteklý jazyk, trpíte únavou, máte anémii, zácpu nebo průjem a cítíte neustálou slabost.

Vitamín C

Dalším vitamínem, který je pro naše tělo extrémně potřebný, je vitamín C. Hodně lidí ho má spojený s posilováním imunity. Ženy ho pak znají z kosmetických přípravků proti stárnutí. (Má totiž omlazující účinky.) V neposlední řadě také víme, že jde o antioxidant, který nás chrání před předčasným poškozením buněk, ke kterému by mohlo dojít v důsledku oxidačního stresu. Jakou má ale spojitost s únavou?

Na první pohled nejspíš skoro žádnou. Ale opak je pravdou. Zvlášť, pokud si uvědomíme, že únavou trpí lidé, kteří mají anémii. Která je způsobená nedostatkem železa. (O něm si povíme níže.) Jelikož vitamín C zlepšuje jeho vstřebávání, rozhodně jde o látku, která má v otázce boje proti únavě neotřesitelnou pozici.

vitamín c únava

Železo

Už jsme to nakousli v předchozím modulu. Minerálem proti únavě je jednoznačně železo. Především proto, že jeho nedostatek způsobuje anémii, pro kterou je typická vyčerpanost a malátnost. 

Další znaky, které naznačují, že máte málo železa, jsou:

  • Bledost
  • Problémy s dechem
  • Bolesti hlavy
  • Suchá kůže a pleť
  • Oteklý jazyk
  • Neklidné nohy
  • Křehké a lámavé nehty

Nezapomínejte si ho ale dopřát s výše uvedeným vitamínem C.

Hořčík

Nedostatek hořčíku se projevuje svalovými křečemi, které vás mohou probudit z poklidného spánku. Také ale můžete mít problémy s psychikou, osteoporózou (řídnutí kostí, které vede k většímu nebezpečí zlomenin), únavou a svalovou slabostí nebo s vysokým krevním tlakem. 

Pokud nemáte po ruce kvalitní tmavou čokoládu, nebo minerální vodu, která by ho obsahovala, vsaďte na dlouhodobé užívání volně prodejných doplňků stravy, které ho kombinují s účinky dalších vitamínů, minerálů a bylinek.

co proti únavě vitamíny

Proti únavě pomohou i bylinky

Na začátku textu jsme se zmínili o tom, že vaše únava může být způsobená tím, že dáváte přednost nevhodnému typu stimulantů. A tím máme na mysli energetické nápoje a kávu. Ačkoliv vám obě tyto tekutiny pomohou překonat krizové období, kdy potřebujete být použitelní a ve střehu, po rychlém nástupu účinků přichází stejně strmý propad.

Proto místo nich vyzkoušejte bylinky proti únavě. Mezi ty úplně nejznámější patří ženšen pravý, nebo guarana. Hodně lidí nedá dopustit ani na čaj matcha, nebo na macu peruánskou. Nejlepším řešením je tedy sáhnout po přírodních doplňcích stravy, které obsahují výše uvedené látky.